Zdrowy mózg, zdrowsze serce

3cfd9b64-dcc5-45c5-a633-32b9724fb9e22

Wiesz, że serce jest zdrowe, gdy prawidłowo się odżywiasz, ćwiczysz i robisz badania kontrolne. Ale czy wiesz, że twój mózg odgrywa również ważną rolę w zdrowiu serca?

W ostatnich latach naukowcy coraz częściej znajdują powiązania między złym zdrowiem psychicznym a wyższym ryzykiem chorób serca. Może to nie być zaskakujące, ponieważ zaburzenia zdrowia psychicznego mogą wpływać na twoje zachowanie. Na przykład możesz być mniej skłonny do regularnych ćwiczeń lub bardziej skłonny do picia zbyt dużej ilości alkoholu, jeśli czujesz się przygnębiony. Ponadto niektóre problemy, które wpływają na nasze zdrowie psychiczne i niektóre zaburzenia zdrowia psychicznego, mogą również wywoływać zmiany fizyczne w ciele, które mogą zwiększać ryzyko serca na kilka sposobów.

Stres

Długotrwały stres, podnosi ciśnienie krwi, zmniejsza przepływ krwi do serca, zmniejsza zdolność pompowania serca, wywołuje nieprawidłowe rytmy pompowania i aktywuje układ krzepnięcia krwi i jej reakcję zapalną. Badanie z 2020 r. opublikowane w JAMA Network Open wykazało, że specyficzna choroba serca związana ze stresem zwana kardiomiopatią stresową – emocjonalnie wywołane osłabienie lewej komory serca – wzrosła podczas pandemii. Autorzy badania stwierdzili czterokrotnie więcej tego stanu w marcu i kwietniu 2020 r. niż w trzech okresach przed pandemią w 2018, 2019 r. i wcześniej w 2020 r.

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa

Traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa, takie jak zaniedbanie; doznanie przemocy fizycznej, seksualnej lub emocjonalnej; lub bycie świadkiem przemocy w domu. Przegląd z 2020 r. opublikowany online przez JAMA Cardiology wykazał, że dorośli, którzy doświadczyli czterech lub więcej traumatycznych wydarzeń z dzieciństwa, mieli dwukrotnie większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i przedwczesnej śmierci w porównaniu z osobami, które nie miały żadnego z tych bolesnych doświadczeń.

Depresja

Depresja może podwajać ryzyko choroby wieńcowej. Osoby, które mają choroby serca, są trzykrotnie bardziej narażone na depresję. A depresja jest niezależnym czynnikiem ryzyka późniejszego zawału serca u osób, które już go miały. Częściowo spowodowane tym, że osoby z depresją rzadziej rzucają palenie, przyjmują przepisane leki lub ćwiczą – nawet po zawale serca.

Wrogość i gniew

Ludzie, którzy są nawykowo źli, są dwa do trzech razy mogą być bardziej narażeni na zawał serca lub inne zdarzenie sercowe niż inni.

Izolacja społeczna

Dowody wskazują, że mężczyźni i kobiety, którzy mieszkają samotnie, są znacznie bardziej narażeni na zawał serca lub nagłą śmierć z jego powodu. Z drugiej strony, starsi dorośli z silną siecią przyjaciół są znacznie mniej narażeni na śmierć w ciągu 10 lat niż osoby bez solidnego wsparcia społecznego.

W kierunku zdrowszego serca

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z tych problemów, są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne, a potencjalnie także zdrowie serca:

  1. Połącz siły z profesjonalistą- specjalista ds. Zdrowia psychicznego może pomóc Ci przepracować wiele wyzwań. Nawet rozmowa z kimś z otoczenia, ma bardzo pozytywny wpływ.
  2. Ulepsz styl życia- kiedy jesteś w depresji, to zmagasz się z wieloma emocjami. Zdrowe odżywianie i ćwiczenia czasami spadają na bok. Ale robienie tych małych kroków sprawia, że robisz wielkie rzeczy dla swojego zdrowia. Spróbuj znaleźć aktywność fizyczną, którą lubisz.
  3. Utrzymuj aktywny mózg- podejmij nowe hobby, dodaj trochę nowości do swojego dnia, próbując nowej trasy spacerowej lub spróbuj nowej aktywności.
  4. Ogranicz stres- łagodzenie stresu jest obecnie poważnym wyzwaniem dla prawie wszystkich. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i wystarczająca ilość snu, mogą również pomóc w utrzymaniu poziomu stresu pod kontrolą.

Prohab Kalisz to jedyne miejsce, gdzie zadbasz zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wojciech Duras zaprasza na trening personalny, fizjoterapię i masaż.

Źródło: https://www.health.harvard.edu/blog/healthy-brain-healthier-heart-202107222551