Rodzaje otyłości

Zobacz obraz źródłowy

Otyłość to nadmierne zwiększenie tkanki tłuszczowej, które prowadzi do wielu chorób. Wyróżnić możemy dwa rodzaje otyłości: otyłość wisceralną i otyłość gynoidalną. Otyłość wisceralna to otyłość brzuszna. A otyłość gynoidalną charakteryzuje otyłość udowo- pośladkową.

Przyczyny otyłości

  1. Genetyczna – jest zapisana w naszych genach, często mówimy, że mamy skłonność do tycia. Występują zaburzenia pracy gospodarki hormonalnej.
  2. Biologiczna – zaburzenie układu nerwowego, ma wpływ na to co jemy i jaką ilość spożywamy. Przyjmowanie leków sprzyjających rozwojowi tkanki tłuszczowej w organizmie.
  3. Styl życia – spożywanie niezdrowych pokarmów, siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej.
  4.  Psychika – zły nastrój wynagradzamy sobie jedzeniem, jedzenie dla zabicia czasu. Brak zdolności radzenia sobie ze stresem.

Rodzaje otyłości

Rodzaje otyłości, dzielimy ze względu na:

pochodzenie

  • pierwotne – to nadmierne spożywanie produktów,
  • wtórne – spowodowane występującymi chorobami i zaburzeniami organizmu,

umiejscowienie tkanki tłuszczowej

  • uogólniona – tkanka tłuszczowa rozmieszczona jest po całym ciele,
  • brzuszna (wisceralna) – tkanka tłuszczowa zbiera się tylko na brzuchu. Jest najbardziej niebezpieczna, gdyż powoduję ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia tętniczego,
  • udowo-pośladkowa (genoidalna) – tkanka tłuszczowa umiejscowiona jest w okolicach ud i pośladków. Może prowadzić do chorób układu krążenia, insulinooporności i bezdechu sennego.

Rozwiązanie Prohab

Najbardziej niebezpieczna jest nasza bierność. Na początku należy zrobić podstawowe badania i znać przyczynę występowania otyłości. Jest to punkt wyjściowy.

Znając przyczynę możemy dobrać rodzaj aktywności fizycznej oraz ułożyć odpowiednią dietę.

Nie możemy pozostać bierni. Nawet jeżeli mamy otyłość genetyczną, to nie znaczy, że nie możemy sobie z nią poradzić. Odpowiedni plan treningowy jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Otyłość to nie tylko przyczyna złego samopoczucia, braku zadowolenia z wyglądu, ale jest przyczyną wystąpienia chorób. Trzeba walczyć z otyłością, aby zadbać o zdrowie i zapobiec rozwojowi chorób.

Regularne treningi poprawiają samopoczucie, wygląd oraz stan zdrowia. Przyjdź do Prohab i przekonaj się o tym!