Dodatkowe kilogramy podczas pandemii

d69ddfa2-07aa-41dd-bec6-0c02739c2569

Praca i nauka w domu, do tego stres i izolacja. Tak wyglądało nasze życie przez ostatnie miesiące. Co drugi Polak  podczas pandemii, statystycznie przytył 6kg. Wpływ ma mniejsza aktywność fizyczna i zajadanie stresu.

Z badań ankietowych, które zostały przeprowadzone przez agencje badawczą IPSOS wynika, że w trakcie pandemii aż 42 proc. Polaków przybrało na wadze – średnio 5,7 kg. Dodatkowo badanie Dailyfruits pokazuje, że aż 44% Polaków przytyło w okresie pracy zdalnej. I tu najczęściej deklarowany przyrost masy ciała był na podobnym poziomie, tj. między 4 a 6 kilogramów. Obecnie problem nadwagi lub otyłości dotyczy co drugiego mieszkańca Polski – mówi Katarzyna Lichosik, dietetyk i edukator żywieniowy TU Zdrowie.

Rola stresu w przybieraniu dodatkowych kilogramów

W pierwszym roku pandemii było dużo stresu, a stres wiąże się ze zwiększonym poziomem kortyzolu. Zwiększony poziom kortyzolu wiąże się ze zwiększonym spożywaniem niezdrowej żywności.  A pod wpływem stresu, metabolizm działa wolniej. Ponadto stres i wysoki poziom kortyzolu, naraża ludzi na ryzyko chorób takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2. Aby dodać do listy niezdrowego wpływu stresu na organizm, wysoki poziom kortyzolu może zmniejszyć beztłuszczową masę mięśniową, a to z kolei ma wpływ na tempo metabolizmu. Im mniej masz beztłuszczowej masy mięśniowej, tym niższe tempo metabolizmu i tym mniej kalorii spalasz w spoczynku. Wszystkie te czynniki mają wpływ na przyrost masy ciała i zły stan zdrowia ze zwiększonym stresem.

Dodatkowe kilogramy podczas pandemii

Jeśli przybrałeś na wadze podczas kwarantanny, masz możliwość zmiany nawyków i pracy, aby podążać za sześcioma filarami medycyny stylu życia (ćwiczenia, zdrowe odżywianie, zdrowy sen, więzi społeczne, odporność na stres i unikanie ryzykownego używania substancji), aby pomóc Ci schudnąć zgłoś się do Prohab Kalisz. Trenerzy personalni w Prohab nauczą Cię sześciu filarów medycyny życia. Bo trening to nie tylko ćwiczenia, ale styl życia. Dodatkowe kilogramy nabyte podczas pandemii możesz zgubić, ale zrób to z głową. Nie ufaj dietą cud. Ciężka praca to długotrwały efekt.

 

Źródło: www.health.harvard.edu/blog/did-we-really-gain-weight-during-the-pandemic-202110052606