Ciśnienie Krwi

Ciśnienie krwi
Ciśnienie krwi jest jedną z najważniejszych rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę. Pewne ciśnienie jest niezbędne do krążenia. Bez niego krew nie mogłaby przepłynąć z serca do mózgu, palców u stóp i z powrotem. Serce stanowi siłę napędową – każdy skurcz lewej komory, głównej komory pompującej serca, powoduje falę ciśnienia, która przechodzi przez wszystkie tętnice w ciele. Zrelaksowane i elastyczne tętnice zapewniają zdrową odporność na każdy puls krwi.

Serce jest jednak bardzo podatne na różne problemy. Napięte, zwężone lub sztywne tętnice zapewniają większy opór. To objawia się jako wyższe ciśnienie krwi i sprawia, że serce pracuje ciężej. Ta dodatkowa praca może z czasem osłabić mięsień sercowy. Może uszkodzić inne narządy, takie jak nerki i oczy. Nieustanne uderzanie krwi o ściany tętnic powoduje, że stają się twarde i wąskie, potencjalnie przygotowując warunki dla zawału serca lub udaru mózgu.

Większość osób z wysokim ciśnieniem krwi (znanym medycznie jako nadciśnienie) nie wie, że je ma. Nadciśnienie nie ma objawów ani znaków ostrzegawczych. Jednak może być tak niebezpieczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, że zyskało przydomek „cichy zabójca”. Gdy wysokiemu ciśnieniu krwi towarzyszy wysoki poziom cholesterolu i cukru we krwi, uszkodzenie tętnic, nerek i serca przyspiesza wykładniczo.

Wysokiemu ciśnieniu krwi można zapobiec. Codzienne ćwiczenia, przestrzeganie zdrowej diety, ograniczanie spożycia alkoholu i soli, zmniejszanie stresu i niepalenie są kluczem do kontrolowania ciśnienia krwi. Kiedy wkrada się w niezdrowy zakres, zmiany stylu życia i leki mogą je obniżyć.

Wojciech Duras, PROHAB Kalisz

źródło: https://www.health.harvard.edu/topics/blood-pressure