Ból pleców

Obrazowanie kości, tułowia i głowy mężczyzny oglądane z boku na ciemnym tle; pomarańczowo-czerwony kolor na dolnym odcinku kręgosłupa sugeruje ból krzyża

Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z bólem pleców, wiesz, że może to być zaskakująco wyniszczające, nawet jeśli dyskomfort jest krótkotrwały. Możesz mieć trudności z zakupami spożywczymi, pracami domowymi, uprawianiem sportu, a nawet wiązaniem sznurowadeł. Kiedy ból pleców jest przewlekły, trwa 12 tygodni lub dłużej, może pogorszyć jakość życia i funkcje fizyczne oraz przyczynić się lub pogorszyć stres, lęk i depresję. Często osoby z bólem pleców kierowane są na fizjoterapię.

Jak duży jest ten problem

Na całym świecie ból krzyża jest główną przyczyną niepełnosprawności i dotyka ponad 560 milionów ludzi.

Opublikowany w TheBMJ przegląd opierał się na 97 badaniach dorosłych doświadczających przewlekłego, niespecyficznego bólu krzyża, z bólem nóg lub bez. Korzystając z modelowania statystycznego, naukowcy porównali skuteczność terapii mających na celu poprawę

  • funkcje fizyczne, takie jak stanie, wchodzenie po schodach i zarządzanie opieką osobistą
  • unikanie strachu, ponieważ strach przed bólem może prowadzić ludzi do unikania ruchu, co przyczynia się do cyklu osłabienia mięśni i dalszego bólu
  • natężenie bólu, mierzone wynikami bólu z zatwierdzonych skal oceny.

Przegląd ujawnił, że fizykoterapia plus podejścia psychologiczne, takie jak edukacja bólu i terapia poznawczo-behawioralna, skuteczniej poprawiły przewlekły ból krzyża niż sama fizykoterapia. Dokładniej:

  • W celu poprawy funkcji fizycznych i unikania strachu, programy edukacji bólu w połączeniu z fizykoterapią oferowały najbardziej trwałe efekty.
  • Aby poprawić intensywność bólu, terapia behawioralna w połączeniu z fizykoterapią oferowała najdłużej trwające korzyści.

Badanie pokazuje zalety interdyscyplinarnego podejścia do przewlekłego bólu krzyża. Integracja terapii behawioralnej i fizykoterapii pomogła ludziom osiągnąć lepsze funkcjonowanie, zmniejszyć cykl zachowań unikających i zmniejszyć intensywność bólu. W codziennym życiu może to prowadzić do bardziej produktywnych dni pracy i lepszego snu, a także umożliwiać ludziom uczestnictwo w większej liczbie działań społecznych, co poprawia ogólne samopoczucie.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym badaniu?

Autorzy definiują przewlekły, niespecyficzny ból krzyża jako ból między dnem klatki piersiowej a fałdą pośladków, bez zidentyfikowanej przyczyny strukturalnej, takiej jak zwężenie kręgosłupa, rak lub złamanie.

Jednak “niespecyficzny” jest terminem kontrowersyjnym. Wielu ekspertów od bólu pleców uważa, że dalsza ocena może określić konkretne, wiele czynników, które przyczyniają się do bólu.

Fizjoterapeuta, znany również jako lekarz medycyny fizykalnej i rehabilitacji, może zdiagnozować szereg stanów bólowych i pomóc ludziom poruszać się po terapiach w celu opanowania bólu pleców.

W jaki sposób terapie psychologiczne pomagają w bólu?

Terapie psychologiczne mogą pomóc ludziom przeformułować negatywne myśli i zmienić postrzeganie bólu, postawy i zachowania. Przykładami podejść, które mają na celu zmniejszenie stresu związanego z bólem, są terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), redukcja stresu oparta na uważności (MBSR), biofeedback i terapia przeciwbólowa (PRT). Niedawne badanie oceniające PRT wykazało, że leczenie psychologiczne skoncentrowane na zmianie przekonań na temat przyczyn i konsekwencji przewlekłego bólu krzyża może zapewnić znaczną, długotrwałą ulgę w bólu.

Neuronauka wykazała, że mózg i ciało są zawsze połączone, a ból jest kombinacją problemów medycznych, poznawczych, emocjonalnych i środowiskowych. Strategie skutecznego radzenia sobie z bólem muszą dotyczyć ciała i mózgu poprzez integrację terapii fizycznych i psychologicznych, takich jak programy odbudowy funkcjonalnej i praca z psychologiem bólu. Lepsze zrozumienie bólu i leczenie wszystkich czynników przyczyniających się do przewlekłego bólu może być wzmacniające i uzdrawiające.

Pamiętaj!

Jeżeli zmagasz się z bólem pleców, nie zwlekaj tylko zgłoś się do specjalisty. W Prohab Kalisz czeka na Ciebie nasz fizjoterapeuta Wojciech Duras. Fizjoterapeuta znajdzie przyczynę bólu, usunie ból i pokaże Ci sposoby jak zapobiec przyszłościowym problemom z bólami pleców.

Źródło: http://www.health.harvard.edu/blog/back-pain-will-treatment-for-the-mind-body-or-both-help-202206162763