AFM Ostre zwiotczające zapalenie rdzenia kręgowego

Jest to przerażająca choroba, nie tylko dla rodziców, ale także dla lekarzy: ostre wiotkie zapalenie rdzenia kręgowego (AFM) powoduje nagłe osłabienie i utratę napięcia mięśniowego w rękach i nogach, a następnie może powodować jeszcze poważniejsze problemy. Nie tylko objawy są przerażające. Jest to również przerażające, ponieważ nie do końca wiemy, co go powoduje. Chociaż objawy są podobne do polio, pacjenci z AFM uzyskali negatywny wynik testu na polio. Jednym z winowajców może być enterowirus znany jako EV-D68. Zwykle powoduje to łagodne objawy, takie jak gorączka, katar, kaszel i bóle ciała, ale u niewielkiej liczby dzieci może prowadzić do AFM.

Co robimy (i czego nie wiemy) o AFM

Wiemy, że AFM występuje częściej u dzieci i wiemy, że przypadki rosną latem i jesienią. Wiemy, że objawy są podobne do tych wywoływanych przez wirusy, takie jak enterowirus, adenowirus lub wirus Zachodniego Nilu, ale potem nie wiemy zbyt wiele. Ponieważ śledzimy tę chorobę dopiero od 2014 roku, nie znamy również jej długoterminowych skutków. Niektórzy pacjenci szybko i całkowicie wracają do zdrowia, ale dla innych słabość nie ustępuje.

Objawy AFM

Objawy AFM obejmują:

 • osłabienie rąk lub nóg, lub obu
 • utrata napięcia mięśniowego w rękach lub nogach, lub obu. Oznacza to, że nie tylko ręce lub nogi są słabe, ale wydają się luźniejsze lub bardziej floper niż zwykle.
 • Utrata odruchów
 • W niektórych przypadkach objawy mogą również obejmować
  • osłabienie mięśni twarzy, które może spowodować opadanie twarzy
  • problemy z poruszaniem oczami
  • osłabienie powiek, tak że opadają
  • ból rąk, nóg, szyi lub pleców
  • problemy z mówieniem
  • problemy z połykaniem
  • problemy z oddychaniem.

Jeśli u dziecka wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Leczenie AFM

Ponieważ nie wiemy dokładnie, co powoduje AFM, nie mamy ostatecznego leczenia. Wspieramy pacjentów, gdy są chorzy, podając leki, które pomagają w ich objawach, fizykoterapię i inne tego typu zabiegi, które mogą pomóc w osłabieniu, ale nie ma leku, który możemy podać, aby wyleczyć lub nawet leczyć samą chorobę.

Pomimo tych wszystkich przerażających rzeczy, ważne jest, aby pamiętać, że ogólnie jest to rzadka choroba – mniej niż jeden na milion osób ją dostaje.

Profilaktyka

Najważniejsza jest profilaktyka, czyli dbanie o swoje zdrowie codziennie. Zapewnij swojemu dziecku regularny ruch, zapisz je na trening personalny do Prohab Kalisz. Nie lekceważ dolegliwości u dziecka, przyjdź z nim na fizjoterapię.

Zadbaj o jego ruch w ciągu dnia, dziecko powinno uczęszczać na lekcje wychowania fizycznego w szkole. Znajdź sport, który będzie sprawiał Twojemu dziecku przyjemność. Pomóż jemu w czerpaniu pasji ze sportu. Razem prowadźcie zdrowy tryb życia.

 

Źródło: http://www.health.harvard.edu/blog/afm-the-scary-polio-like-illness-2018110915334