Piętno wagi: tak szkodliwe jak sama otyłość?

ilustracja kobiety doświadczającej zawstydzania ciała za pośrednictwem mediów społecznościowych, stoi na wadze, a po obu jej stronach są smartfony z ludźmi na ekranach experssinbg opinie o jej wadze

Stygmatyzacja wagi jest “społecznym odrzuceniem, które przypada tym, którzy nie przestrzegają dominujących norm społecznych dotyczących odpowiedniej masy ciała i kształtu”. Mówiąc prościej, stygmatyzacja wagi jest formą dyskryminacji ze względu na masę ciała danej osoby. Tym samym piętno wagi: tak szkodliwe jak sama otyłość.

Stygmatyzacja masy ciała może wywoływać zmiany w organizmie, takie jak podwyższony poziom kortyzolu, które prowadzą do złego stanu zdrowia metabolicznego i zwiększonego przyrostu masy ciała. Ponadto osoby o wyższej masie ciała mogą poradzić sobie ze stygmatyzacją wagi, zwiększając spożycie alkoholu i substancji odurzających, przejadając się, aby poradzić sobie z negatywnymi emocjami i unikając warunków opieki zdrowotnej lub spotkań społecznych. Późniejsze negatywne skutki zdrowotne są wynikiem tego, co nazywają przewlekłym stresem społecznym, a badania wykazały, że szkodliwe skutki dyskryminacji wagowej spowodowały 60% zwiększone ryzyko śmierci, nawet jeśli wskaźnik masy ciała (BMI) był kontrolowany.

Co można zrobić, aby zwalczyć piętno wagi?

Istnieje wiele sposobów radzenia sobie ze stygmatyzacją wagi. Pierwszym z nich jest uznanie, że istnieje, ponieważ nie możemy z czymś walczyć, jeśli najpierw tego nie uznamy. Kolejnym krokiem, który możemy podjąć, jest wprowadzenie zmian w sposobie myślenia i mówienia o ludziach, którzy mają nadwagę. Jednym z ważnych sposobów na to jest usunięcie słowa “otyły” z naszego słownictwa. Odnosząc się do kogoś, kto ma nadwagę, powinniśmy pamiętać, że jest to osoba z chorobą i starać się zidentyfikować ją jako osobę, a nie jako chorobę, którą ma. Na przykład należy użyć wyrażenia “osoba z otyłością” zamiast “osoba otyła”. Ten sposób mówienia nazywa się używaniem języka pierwszej osoby.

Rozwiązanie problemu stygmatyzacji wagi w placówkach opieki zdrowotnej

Środowisko opieki zdrowotnej to takie, w którym stygmatyzacja wagi jest szczególnie rozpowszechniona, co prowadzi do znacznych konsekwencji zdrowotnych dla osób z nadwagą lub otyłością. Badania wykazały, że lekarze wykazują silne uprzedzenia antytłuszczowe w sytuacjach opieki zdrowotnej. To uprzedzenie powoduje obniżenie jakości opieki i jest kolejnym sposobem, w jaki stygmatyzacja wagi przyczynia się do złego stanu zdrowia u osób z nadwagą i otyłością.

Ponadto rezygnacja ze standardowej porady dotyczącej wycinania ciastek, aby jeść mniej i ćwiczyć więcej, aby schudnąć, byłaby bardzo korzystna dla pacjentów. Ten rodzaj porad nie bierze pod uwagę wielu środowiskowych, genetycznych i fizjologicznych przyczyn otyłości i obwinia pacjenta jako jedyną przyczynę i przyczynę jego otyłości.

Specjaliści powinni również uważać, aby nie zakładać, że pacjent z otyłością automatycznie angażuje się w zachowania związane z przejadaniem się i powinni wierzyć w raporty swoich pacjentów dotyczące spożycia diety i aktywności fizycznej. Wizyta kliniczna powinna koncentrować się na zbieraniu informacji i zrozumieniu konkretnej sytuacji pacjenta.

Niezwykle ważne jest, aby pacjenci z otyłością szukali opieki u współczujących i kompetentnych pracowników służby zdrowia, aby zoptymalizować jakość ich opieki i zmniejszyć negatywne skutki odchylenia wagi.

Gdzie uzyskać więcej informacji i zasobów

Zapraszamy do Prohab w Kaliszu. Prohab to kameralne miejsce, gdzie nikt nie patrzy na to jak wyglądasz ale pytamy jakie efekty chcesz uzyskać i przedstawiamy plan pracy i treningów. Każdy kiedyś musiał zacząć od początku i dlatego poprowadzimy Cię przez drogę do sukcesu.

 

Źródło: http://www.health.harvard.edu/blog/weight-stigma-as-harmful-as-obesity-itself-202206022755