Chroniczny stres wpływa na nasze zdrowie. Zadbaj o relaks.

Stres jest naturalną częścią życia. Krótkotrwały stres może zmotywować Cię do cięższej pracy by dostać awans w pracy lub przebiec ostatni kilometr maratonu. Jeżeli jednak nie radzisz sobie ze stresem na co dzień i ma on charakter przewlekły, może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia, zakłócić relacje z bliskimi czy obniżyć efektywność wykonywanej pracy.

Każdy z nas może odczuwać stres z różnych powodów, jednak według badań na czele listy stoi ten związany z zatrudnieniem. Czterdzieści procent pracowników w USA przyznaje się do odczuwania office stress, a jedna czwarta twierdzi że to właśnie praca jest głównym źródłem napięć w ich życiu.
Czasami czynniki wywołujące dyskomfort psychiczny pochodzą raczej z wewnątrz a nie z zewnątrz.
Nadmierna obawa przed wyzwaniami codziennego życia, może prowadzić między innymi do odczuwania wzmożonego strachu i lęku.

Gdy jesteś w sytuacji stresowej, organizm uruchamia reakcje fizyczne. Układ nerwowy jest wtedy gotowy do akcji, uwalnia hormony, które przygotowują cię do walki lub ucieczki.
To dlatego gdy jesteś w sytuacji stresującej, możesz zaobserwować przyśpieszone tętno i oddech, mięśnie stają się napięte, zaczynasz się pocić. Zwykle trwa to krótko a organizm szybko powraca do przeciętnego stanu. Jednakże jeśli napływ hormonu stresu jet stały, organizm staje się bardziej podatny na choroby. Jeżeli już od jakiegoś czasu odczuwasz dyskomfort psychiczny, możesz zaobserwować niektóre z tych objawów: ból głowy, zmęczenie, trudność z zasypianiem, brak koncentracji, rozstrój żołądka, drażliwość. Kiedy stres ma charakter długotrwały, może prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak: depresja, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenie bicia serca (arytmia), stwardnienie tętnic (miażdżyca), zawał serca, wrzody, zespół jelita drażliwego, ból brzucha, skurcze, zaparcia, utrata lub przybranie wagi ciała, spadek lub wzrost popędu seksualnego, problemy z płodnością, astma a nawet stanów zapalnych skóry.

Jak widać każdy z nas powinien szukać sposobów na ograniczenie poziomu stresu w swoim życiu.
Badania pokazują że osoby, u których stres jest zredukowany żyją dłużej.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz