Otyłość wśród dzieci.

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. WHO podaje, że w ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą, a nasze nastolatki są w czołówce najbardziej otyłej młodzieży na świecie. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych. Otyłość wśród dzieci, to niezaprzeczalny fakt.

Otyłość wśród dzieci

Otyłość to nie defekt estetyczny, a wymagająca leczenia choroba cywilizacyjna, mogąca powodować wiele powikłań zdrowotnych. Skala zjawiska systematycznie rośnie, co szczególnie niepokoi w przypadku dzieci i młodzieży. Według danych Instytutu Żywienia i Żywności z 2018 r. polskie dzieci są zaliczane do najszybciej tyjących w Europie. W latach 70. ubiegłego wieku nadmierną masę ciała notowano w Polsce u mniej niż 10% uczniów, podczas gdy w ostatnich latach u ponad 22%. Z kolei z raportów opracowanych na zlecenie ministra zdrowia wynika, że w 2018 r. nadwagę miało nawet 30,5% dzieci w wieku szkolnym. Dzieci narażone są na cukrzycę, nadciśnienie, udar, chorobę wieńcową, schorzenia kardiologiczne, zaburzenia oddychania czy zwyrodnienie stawów.

Brak ruchu

Nauka zdalna, godziny spędzone przed komputerem i brak ruchu. Tak wygląda rzeczywistość dzieci. Dzieci potrzebują aktywności:

  • ruch podstawowy wynikający z codzienności, to np. wykonywanie obowiązków domowych, chodzenie po schodach (zamiast jazdy windą), spacer
  • ruch zaplanowany, czyli udział w zaplanowanych aktywnościach fizycznych, np. basen, bieganie, taniec, ćwiczenia, zabawa na świeżym powietrzu
  • regeneracja, to odpowiednia ilość snu.

Wpływ na przyszłość

Badania naukowe wskazują, że ruch nie tylko pobudza energię życia i podnosi poziom endorfin, ale także korzystnie wpływa na koncentrację, pamięć, nastrój, sen, kreatywność i odporność na stres. To również istota budowania silnej osobowości i walki z narastającymi lękami. Ma to szczególne znaczenie w dobie pandemii i ograniczeń. Jeśli zatem chcemy, uporać się z lękiem i niepokojem, musimy wprowadzić ciało w intensywny ruch.

Ruch pomaga w pracy z emocjami dziecka, gdyż można rozładować złe emocje. Zarówno dorośli jak i dzieci borykają się z problemami dnia codziennego. Dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej uczymy się prawidłowej reakcji i przepracowania powstałych w nas emocji.

Otyłość w wieku rozwojowym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń gospodarki lipidowej i węglowodanowej z cukrzycą typu 2, a przede wszystkim z większym ryzykiem otyłości i jej powikłań w życiu dorosłym. U dzieci z nadmierną masą ciała występuje astma oskrzelowa, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdechy senne.

Rozwiązanie od PROHAB

Kluczową rolę w skutecznym zapobieganiu nadwadze i otyłości odgrywa profilaktyka polegająca na propagowaniu zdrowego stylu życia, na który składa się aktywność fizyczna i prawidłowe nawyki żywieniowe. Edukowane w tym zakresie dzieci w przyszłości będą miały mniej problemów zdrowotnych. W przypadku przeciwdziałania nadmiernej masie ciała kluczowe znaczenie odgrywa zdrowa zbilansowana dieta, a także regularna aktywność fizyczna.

Istotna jest współpraca rodzica i trenera. To trener przekazuje wiedzę jak powinno dziecko odżywiać się w domu, jakie czynności wykonywać, zaś rodzic powinien tego przypilnować. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby cała rodzina zmieniła swoje nawyki i dała przykład dzieciom. Dziecko jest jak skrzynia, co włożymy do niej, to mamy w przyszłości. Jeżeli nauczymy dziecko prawidłowych nawyków, to jako dorosły nie będzie borykał się z problemami zdrowotnymi. Rodzicu naucz swoje dziecko brania udziału w przygotowywaniu posiłków. Razem przygotujecie coś zdrowego do jedzenia i spędzicie czas razem.

PROHAB proponuje treningi dla dzieci i młodzieży. Rodzic uzyskuje porady na temat prawidłowego odżywiania dziecka i jego aktywności fizycznej. Zaś dziecko spędza czas aktywnie. Dzieci, które przychodzą do nas na treningi są bardzo zadowolone i chętnie przychodzą ćwiczyć. Otyłość wśród dzieci jest bardzo powszechna, działajmy razem. W trakcie ćwiczeń poprawiamy także ich wady postawy. Dzieci mają problemy z kręgosłupem wynikające ze złej postawy, siedzeniem przed komputerem.